Wizyta w Sejmie i Muzeum Katyńskim.

Wycieczka do Warszawy.

23 listopada br. na zaproszenie Posła na Sejm RP Pani Lidii Burzyńskiej 29-osobowa grupa uczniów pod opieką nauczycielek: Marioli Stefaniak, Walentyny Wilk i Bogusławy Woldan udała się z wizytą do Sejmu. W wycieczce do Warszawy wziął również udział Dyrektor szkoły – Pan Marian Szyszka. Aby móc rozpocząć zwiedzanie, zostaliśmy poddani rutynowej kontroli pirotechnicznej. Na początku przewodnik przedstawił historię Sejmu, funkcjonowanie współczesnego parlamentu, a także zapoznał z pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów. Obejrzeliśmy makietę kompleksu budynków sejmowych. Następnie uczniowie zasiedli w Galerii Sali Posiedzeń Sejmu, z której przysłuchiwaliśmy się obradom jednej z komisji sejmowych.

Kolejnym punktem zwiedzania był hall główny, gdzie znajdują się: tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Widzieliśmy też kącik poświęcony św. Janowi Pawłowi II.  Następnie odwiedziliśmy kaplicę sejmową pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła. To niewielkie pomieszczenie kryje wiele sakralnych skarbów – oryginalny fotel św. Jana Pawła II, relikwie patronki życia poczętego św. Joanny Beretty Molli oraz obraz patronki parlamentarzystów Matki Bożej Trybunalskiej. W tym właśnie miejscu Pani Poseł Lidia Burzyńska zaczyna i kończy dzień swojej pracy w sejmie – o czym poinformowała nas podczas spotkania w restauracji sejmowej. Tam również skorzystaliśmy z zaproszenia na obiad.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Katyńskiego – pierwszej w świecie placówki martyrologiczno-muzealno-badawczej dokumentującej zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani przez przewodnika Bartłomieja Bydonia z historią zbrodni w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni.

Dziękujemy Poseł na Sejm RP – Pani Lidii Burzyńskiej za wycieczkę, która stała się  niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu, na zakończenie której otrzymaliśmy pamiątki.