Misja i Wizja Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka

MISJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W ZAWADZIE

Pomóżmy każdemu dziecku odkryć tkwiące w nim zdolności rozwijać je na miarę jego możliwości,zapewniając sprzyjające warunki.

Jesteśmy po to, aby wcielać w życie słowa naszego Patrona:

„Dziecko chce być dobre,

Jeśli nie umie - naucz,

Jeśli nie wie - wytłumacz,

Jeśli nie może - pomóż".

WIZJA NASZEJ SZKOŁY

1. Stwarzamy wszystkim uczniom równe szanse wszechstronnego rozwoju: umysłowego, fizycznego, społecznego, emocjonalnego   i  duchowego  poprzez  szeroki  zakres  działań  lekcyjnych           i pozalekcyjnych.
  2. Tworzymy partnerską i bezpieczną atmosferę wśród uczniów, rodziców i nauczycieli opartą na wzajemnej akceptacji, szacunku, współpracy i pomocy – „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej.”    (J. Korczak).
  3. Rozbudzamy ciekawość świata i otwartość na zmiany w nim zachodzące.
  4. Rozwijamy  więzi  interpersonalne, umiejętność pracy w  zespole.
  5. Kształtujemy  postawy  poszanowania tradycji i kultury własnego narodu,  a  także  postawy  poszanowania   dla innych   kultur   i tradycji - wpajamy zasady tolerancji.
  6. Umacniamy wiarę we własne siły,  w realność sukcesu w różnych dziedzinach  życia  zgodnie z jednostkowymi predyspozycjami.
  7. Uczymy  obiektywnej  oceny  własnych  poczynań.  Kształtujemy  poczucie  odpowiedzialności  za  podjęte   działania  i   przyjęte   na   siebie   obowiązki   teraz   i   w   przyszłości    –   w  rodzinie i w społeczeństwie – „Być człowiekiem, znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym.” (J. Korczak)
  8. Dopingujemy do różnorodnych twórczych inicjatyw.
  9. Wyznajemy pogląd, że kształcenie jest procesem trwającym przez całe życie.